Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. BŁ. WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Bł. Władysław Bukowiński
Bł. Władysław Bukowiński
Beatyfikacja ks. Władysława Bukowińskiego / The beatification of Fr. Wladyslaw Bukowiński
Data wydania/Date of issue: 11.09.2016
Nr katalogowy/No.: 4717
Technika druku/Printing technology: - offset
Papier/Paper: fluorescencyjny / fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 4 szt./pcs.
Format/Size: 31,25 mm x 43 mm
Nakład/Issue: - 120.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Karol Tabaka

*Zobacz arkusik - See sheet
4717


Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
BŁ. WŁADYSŁAW BUKOWIŃSKI   

Ks. Władysław Bukowiński urodził się 22 XII 1904 r. w Berdyczowie. W 1920 r. rodzina przeniosła się do Polski. W latach 1921-1931 studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 28VI 1931r.Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i w Suchej Beskidzkiej, 8VIII 1936 r. wyjechał na Kresy i został wykładowcą w Seminarium Duchownym w Łucku. Od 1939 r. był proboszczem katedry w Łucku. W 1941 r. został uwięziony przez NKWD.

Po opuszczeniu więzienia aktywnie pomagał uciekinierom i jeńcom. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach pracy w Kijowie, Bakał, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej, kilkunastogodzinnej pracy odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, udzielał Sakramentów, prowadził rekolekcje w różnych językach. Napisał i wykładał w łagrze historię Polski. W roku 1954 został zesłany do Karagandy, tam podjął pracę stróża, jednocześnie prowadząc tajne duszpasterstwo.

Odbył wyprawy misyjne m.in. do Tadżykistanu, Ałma-Aty, Aktiubińska. W 1958 r. został ponownie uwięziony na trzy lata. Po odbyciu kary kontynuował w Karagandzie pracę duszpasterską: w prywatnych domach odprawiał Msze św., katechizował, udzielał Sakramentów. Zmarł w Karagandzie 3 XII 1974 r. Proces Beatyfikacyjny rozpoczął się w Krakowie 19 VI 2006 r.

Ks. Władysław Bukowiński - Apostoł Kazachstanu i więzień sowieckich łagrów został ogłoszony błogosławionym. Dokonał tego legat papieski, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato podczas Mszy św. w katedrze Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Kargandzie w dniu 11 września 2016r.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 20 czerwca.

Bł. Władysław Bukowiński
Strona główna