Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. ZBARAŻ/PRAŁKOWCE
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Zbaraż/Prałkowce
4860

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Zbaraż/Prałkowce
Madonny Kresowe - Matka Boża Zbarska
Data wydania/Date of issue: 23.08.2018
Nr katalogowy/No.: 4860
Technika druku/Printing technology: - rotograwiura
Papier/Paper: fluorescencyjny/fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 9 szt./pcs.
Format/Size: 40,5 x 54 mm
Nakład/Issue: - 135.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Agnieszka Sancewicz

Zobacz całą serię

Zobacz arkusik - See sheet
ZBARAŻ/PRAŁKOWCE   

ZBARAŻ - miasto nad rzeką Gniezna w obwodzie tarnopolskim, siedziba rejonu zbaraskiego Ukrainy, do 1945 w Polsce, od grudnia 1920 w województwie tarnopolskim, siedziba powiatu zbaraskiego. Prywatne miasto szlacheckie położone było w XVI wieku w województwie wołyńskim.

PRAŁKOWCE - samodzielną miejscowość w gminie Krasiczyn sąsiadująca od wschodu z Przemyślem, której część zabudowy znajduje się już w granicach Przemyśla.

KLASZTOR OO. BERNARDYNÓW W ZBARAŻU   

Na zamówienie Janusza Zbaraskiego obraz namalowano w XVI wieku na blasze miedzianej jako kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Trafił on do jego rodowej siedziby Zbaraża na Wołyniu. W 1637 roku książę Jarema Wiśniowiecki ufundował w Zbarażu nowy kościół Bernardynów, w którym obraz otaczany był kultem. Malowany jest techniką olejną na blasze miedzianej, ręcznie wyklepywanej. Przed łaskami słynącym obrazem oprócz licznych wiernych z Wołynia i Podola modlili się polscy królowie m.in. król Jan Kazimierz, król Michał Korybut Wiśniowiecki, który ofiarował jako wotum srebrne sukienki. Obraz czczony był nieprzerwanie do 1939 r. Po odebraniu Polsce Kresów ojcowie Bernardyni przywieźli w 1946 roku obraz do swojego klasztoru w Leżajsku.

KOŚCIÓŁ MATKI BOŻEJ ZBARSKIEJ W PRAŁKOWCACH   

Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Zbarskiej pochodzi z pierwszej połowy XIX w. W 1968 roku pochodzący ze Zbaraża i otaczający obraz szczególnym kultem biskup przemyski Ignacy Tokarczuk przekazał kościół w Prałkowcach w opiekę księżom Michalitom. Wnętrzu kościoła nadano nowy wystrój. W 1972 roku do kościoła parafialnego w Prałkowcach uroczyście wprowadzono obraz Matki Bożej Zbaraskiej. Wokół słynnego wizerunki Maryi zobaczymy płaskorzeźby orłów polskich z różnych okresów historii naszego kraju. Sanktuarium Matki Bożej Zbaraskiej jest celem pielgrzymek i wycieczek z całego kraju.

Odpust: Wniebowzięcia NMP, św. Michała Archanioła.

Zbaraż/Prałkowce
Strona główna