gr. Kyrillos nale¿±cy do Pana
¦w. Cyryl (Konstanty), mnich, patron Europy (826-869). Urodzi³ siê w Tesalonikach jako siódme dziecko w rodzinie Leona, który by³ wy¿szym oficerem miejscowego garnizonu. Jego w³a¶ciwe imiê to Konstantyn, imiê Cyryl przyj±³ pod koniec ¿ycia, wstêpuj±c do zakonu. Po studiach w Konstantynopolu zosta³ bibliotekarzem przy ko¶ciele Hagia Sophia. Pó¼niej odsun±³ siê na ubocze. Jednak odnaleziony, podj±³ w szkole cesarskiej wyk³ady z filozofii. Wkrótce potem uda³ siê na górê Olimp do klasztoru w Bitynii, gdzie przebywa³ ju¿ jego starszy brat ¶w. Metody. Na ¿±danie cesarza Micha³a III wyruszyli obaj do kraju Saracenów a pó¿niej Chazarów na Krym, aby rozwi±zaæ spory religijne miêdzy chrze¶cijanami, ¯ydami i Saracenami. ¦w. Cyryl przygotowa³ siê do tej misji bardzo starannie nauczy³ siê jêzyka hebrajskiego i syryjskiego. Po udanej misji, oko³o roku 863, na pro¶bê ksiêcia Ro¶cis³awa udali siê z na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii jêzyk s³owiañski pisany pierwszym, stworzonym przez siebie alfabetem s³owiañskim (g³agolic±). ¦w. Cyryl przet³umaczy³ Pismo ¦wiête na jêzyk staro-cerkiewno-s³owiañski. Inkulturacja chrze¶cijañstwa sta³a siê przyczyn± ich cierpieñ, a nawet prze¶ladowañ. Wezwani do Rzymu, spotkali siê ze zrozumieniem papie¿a Hadriana II. W Rzymie przyj±³ ¶wiêcenia kap³añskie i by³ rzymskim zakonnikiem. Cyryl umar³ w klasztorze rzymskim (³aciñskim) podczas wizyty u papie¿a Hadriana II.
|
gr. methodos my¶lenie, plan, umiejêtno¶æ, metoda
¦w. Metody, biskup, patron Europy (815-885). Jego imiê chrzestne Micha³. W m³odym wieku zostaje archontem, czyli zarz±dc± cesarskim w jednej ze s³owiañskich prowincji. Rezygnuje z urzêdu, wstêpuj±c do klasztoru w Bitynii, gdzie zostaje prze³o¿onym. Oko³o 855 roku przybywa jego starszy brat ¶w. Cyryl. Odt±d dziel± razem swój los w ziemi Saracenów, Chazarów, na Morawach. Po ¶mierci ¶w. Cyryla Hadrian II konsekruje ¶w. Metodego na arcybiskupa Moraw i Panonii (obecnie Wêgry) oraz daje mu uprawnienia legata. Jako biskup kontynuuje rozpoczête dzie³o. Z powodu wprowadzenia obrz±dku s³owiañskiego, mimo aprobaty Rzymu, jest atakowany przez arcybiskupa Salzburga, który podczas synodu w Ratyzbonie uwiêzi³ go w jednym z bawarskich klasztorów. Interwencja papie¿a Jana VII przynosi ¶w. Metodemu wolno¶æ. Udaje siê ponownie do Rzymu, a stamt±d do Konstantynopola, gdzie zostaje przyjêty uroczy¶cie przez cesarza i patriarchê. Powróciwszy na Morawy, wkrótce umiera w Welehradzie.
Obaj ¶wiêci s± uwa¿ani za aposto³ów S³owian. W roku 1980 papie¿ Jan Pawe³ II og³osi³ ich wspó³patronami Europy
W IKONOGRAFII obaj ¦wiêci przedstawiani s± w stroju pontyfikalnym jako biskupi greccy lub ³aciñscy. Czasami trzymaj± w rêkach model ko¶cio³a. ¦w. Cyryl ukazywany jest w todze profesora, w rêce ma ksiêgê pisan± cyrylic±. Ich atrybutami s±: krzy¿, ksiêga i kielich, rozwiniêty zwój z alfabetem s³owiañskim.
|