Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. ¦w. Wojciech
MATKA BO¯A I ¦WIÊCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BO¯A¦WIÊCI I B£OGOS£AWIENIKANDYDACI NA O£TARZESTRONA G£ÓWNA
¦WIÊCI I B£OGOS£AWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
¦w. Wojciech
819_FDC

Powiêksz Zoom
¦w. Wojciech
Osobisto¶ci: Andrej Radlinský (1817 - 1879)
Na FDC wizerunek ¶w. Wojciecha
Data wydania/Date of issue: 07.07.2017
Nr katalogowy/No.: 819 FDC
Technika druku/Printing technology: - staloryt + offset
Papier/Paper:
Arkusz sprzeda¿ny/Sales sheet: szt./pcs.
Format/Size:
Nak³ad/Issue: - szt./pcs.
Autor projektu/Designer:
¦W. WOJCIECH 23 kwietnia   

s³ow. woj wojownik, dech uciecha, pociecha; „ten, kogo cieszy walka”, „kto znajduje pociechê w wojowaniu”

¦w. Wojciech (Adalbert), biskup, mêczennik (956-997). Urodzi³ siê w mo¿nej rodzinie S³awnikowiców w Lubicach (Czechy). Kszta³ci³ siê w Magdeburgu pod opiek± tamtejszego arcybiskupa Adalberta. Ku jego czci Wojciech przyj±³ (podczas bierzmowania?) imiê Adalbert, pod którym jest znany i czczony w Europie. Maj±c 27 lat zostaje biskupem Pragi. Po piêciu latach wysi³ków pasterskich, widz±c brak ich skuteczno¶ci, ¶w. Wojciech udaje siê do Rzymu, aby papie¿ zwolni³ go z obowi±zków. Za rad± sêdziwego ascety, ¶w. Nila, przyj±³ habit benedyktyñski. Po paru latach zmar³ biskup Falkold, który zastêpowa³ go w zarz±dzaniu diecezj±. Czesi za¿±dali, aby Wojciech powróci³ na biskupi± stolicê. Przychylaj±c siê do ¿yczenia papie¿a, ¦wiêty wróci³ do Pragi. Jednak stosunki wewnêtrzne w kraju nie poprawi³y siê i biskup znalaz³ siê po¶rodku rywalizuj±cych ze sob± rodów. Kiedy zaprotestowa³ przeciwko zamordowaniu kobiety szukaj±cej na terenie ko¶cio³a azylu, wrogie stronnictwo przymusi³o go do opuszczenia kraju. Wkrótce potem spali³o doszczêtnie rodzinny gród Lubice oraz wymordowa³o czterech braci Wojciecha wraz z ich rodzinami. Biskup Wojciech uda³ siê do Italii, gdzie spotka³ siê z Ottonem III, który zachêca³ go do dzia³alno¶ci misyjnej. Wojciech podj±³ tê my¶l. Jesieni± 996 roku wybra³ siê do Polski, aby pod±¿yæ dalej na pó³noc. Król Boles³aw Chrobry przyj±³ go na swym dworze ¿yczliwie. Proponowa³ mu funkcjê po¶rednika w polskich misjach dyplomatycznych. Biskup Wojciech wyrazi³ jednak chêæ pracy w¶ród pogan. Wiosn± roku nastêpnego pop³yn±³ Wis³± do Gdañska. Król da³ mu os³onê z 30 wojów. Udaj±c siê z Gdañska w okolice Prego³y (?) biskup oddali³ rycerzy Na terenie Prus 23 kwietnia 997 roku w pi±tek o ¶wicie uzbrojony t³um rzuci³ siê na Wojciecha i towarzysz±cych mu misjonarzy Najpierw zosta³ uderzony wios³em, potem przeszyty w³óczniami. Odciêto mu g³owê i wbito na pal. Chrobry wykupi³ cia³o Mêczennika i z honorami pochowa³ je w Gnie¼nie. W dwa lata pó¼niej papie¿ Sylwester II uroczy¶cie wpisa³ Wojciecha do kanonu ¶wiêtych. W marcu 1000 roku Otton III odby³ pielgrzymkê do grobu ¦wiêtego. Wtedy - podczas spotkania z Boles³awem Chrobrym - zosta³a uroczy¶cie proklamowana metropolia gnie¼nieñska z podleg³ymi jej diecezjami w Krakowie, Ko³obrzegu i Wroc³awiu. ¦w. Wojciech sta³ siê patronem Ko¶cio³a w Polsce. Jego kult ogarn±³ Wêgry Czechy oraz kolejne kraje Europy ¦w. Wojciech jest jednym z trzech g³ównych patronów Polski. Jest te¿ patronem archidiecezji gnie¼nieñskiej, gdañskiej, warmiñskiej i diecezji koszaliñsko - ko³obrzeskiej oraz miast, m.in. Gniezna, Trzemeszna, Serocka.
¯ycie ¶w. Wojciecha zosta³o przedstawione na drzwiach gnie¼nieñskich - jednym z najwiêkszych dzie³ sztuki ¶redniowiecznej w Polsce.

W IKONOGRAFII ¦wiêty wystêpuje w stroju biskupim, w paliuszu, z pastora³em. Jego atrybuty to tak¿e orze³, wios³o oraz w³ócznie, od których zgin±³.

Strona g³ówna