gr. Lucanós pochodz±cy z Lukanii;”urodzony o ¶wicie”
¦w. £ukasz, Ewangelista (I w.). Euzebiusz i Tertulian pisz±, ¿e jego rodzinnym miastem by³a Antiochia Syryjska. Z pochodzenia poganin, z zawodu lekarz (Kol 4,14). Oko³o 50 roku przy³±czy³ siê do ¶w. Paw³a, gdy ten odbywa³ drug± misyjn± podró¿. Towarzyszy³ mu w Troadzie, Filippi, Jerozolimie. By³ z nim w Rzymie, a tak¿e podczas trzeciej podró¿y misyjnej. Po ¶mierci Aposto³a Narodów dzia³a³ (jako biskup?) w Achai i Egipcie. Wed³ug tradycji £ukasz jest autorem Ewangelii oraz Dziejów Apostolskich. Zawdziêczamy mu prawie wszystkie wiadomo¶ci o dzieciñstwie Pana Jezusa oraz niejeden rys jego Matki. Dante okre¶li³ go „historykiem ³agodno¶ci Chrystusowej”. Mia³ umrzeæ ¶mierci± naturaln± w wieku 84 lat w Beocji. Patron Hiszpanii, miasta Achai; introligatorów, lekarzy, malarzy i rze¼biarzy, notariuszy, rze¼ników, z³otników.
Wed³ug legendy malowa³ portrety Jezusa, aposto³ów, a zw³aszcza Maryi, Matki Bo¿ej. Jeden z nich, jak opisuje Teodor Lektor z VI wieku, cesarzowa Eudoksja, ¿ona Teodozego II Wielkiego, zabra³a z Jerozolimy i przes³a³a ¶w. Pulcherii, siostrze cesarza. Wed³ug innej opowie¶ci kopi± jednego z obrazów ¶w. £ukasza jest Ikona Jasnogórska.
W IKONOGRAFII ¶w. £ukasz prezentowany jest jako m³odzieniec o ciemnych, krótkich, kêdzierzawych w³osach, w tunice. Sztuka zachodnia ukazuje go z tonsur± lub ³ysin±, czasami bez zarostu. Bywa przedstawiany, gdy maluje obraz. Jego atrybutami s±: ksiêga, paleta malarska, przyrz±dy medyczne, skalpel, wizerunek lub figura Matki Bo¿ej, wó³, zwój. |