Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. ¦W. LEONARD Z LIMOGES 6 listopada
MATKA BO¯A I ¦WIÊCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BO¯A¦WIÊCI I B£OGOS£AWIENIKANDYDACI NA O£TARZESTRONA G£ÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BO¯A¦WIÊCI I B£OGOS£AWIENIKANDYDACI NA O£TARZE
¦WIÊCI I B£OGOS£AWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
¦w. Leonard z Limoges
Kartka pocztowa
¦w. Leonard z Limoges
Seria "Obiekty z Listy ¦wiatowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce"
Data wydania/Date of issue: 07.07.2010
Nr katalogowy/No.: cp 1547
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nak³ad/Issue: - 35.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: J. Czerwiñska-Jêdrych
fot. A.Pi¶, W.Ziemirski

Wizerunki ¶w. Leonarda na kartce:
O³tarz g³ówny, tryptyk gotycki, malowany z oko³o 1510 r., ze szko³y krakowskiej. W polu g³ównym ¶w. Leonard w otoczeniu ¶¶. Wawrzyñca i Floriana.
cp1547

Powiêksz Zoom
¦W. LEONARD Z LIMOGES 6 listopada   

gr. leon lew lub od leos lud

Przyjmuje siê, ¿e ¶wiêty urodzi³ siê w Galii, podczas rz±dów cesarza Anastazego, w 466 roku. Pochodzi³ ze szlacheckiej rodziny frankoñskiej, która mia³a du¿e wp³ywy na dworze cesarskim, ¿y³a tak¿e w przyja¼ni z królem Franków, Chlodwigiem. Dla rodziców Leonarda spraw± ogromnej wagi by³o zapewnienie synowi jak najstaranniejszego wychowania i edukacji. Dziêki temu zosta³ oddany pod opiekê biskupowi Reims, ¶wiêtemu Remigiuszowi.

Wed³ug legendy, Leonard s³u¿y³ jako rycerz na dworze Chlodwiga. Król przed wa¿n± bitw±, mia³ z³o¿yæ przysiêgê, ¿e je¶li odniesie zwyciêstwo, przyjmie chrzest. Tak te¿ siê sta³o i Leonard wraz ze swoim w³adc±, odrzucili pogañskie wierzenia.

¦wiêty Leonard niezwykle szybko zyska³ sobie szacunek na dworze królewskim. W¶ród ludu panowa³o ogólne przekonanie o jego niezwyk³ej ¶wi±tobliwo¶ci. Król oferowa³ mu wiele przywilejów. Jednak Leonard wycofa³ siê ca³kowicie z dworskiego ¿ycia i wyruszy³ do klasztoru Micy. Tam z³o¿y³ ¶luby zakonne. Nastêpnie osiad³ na sta³e w puszczy le¶nej ko³o Limoges. ¯y³ tam niezwykle ubogo, korzystaj±c jedynie z hojno¶ci natury. Ca³e dnie spêdza³ na modlitwach i kontemplacji.

Pewnego razu, kiedy król polowa³ we wspomnianym lesie, nadszed³ czas porodu dla jego ma³¿onki, która mu towarzyszy³a. Okaza³o siê, ¿e ¿ycie matki i dziecka jest w niebezpieczeñstwie. Wezwano Leonarda, a ten dziêki swym modlitwom i wstawiennictwu u Boga, sprawi³, ¿e wszystko zakoñczy³o siê pomy¶lnie. Król pragn±³ wyraziæ sw± nieopisan± wdziêczno¶æ z³otem i srebrem. Leonard nie chcia³ przyj±æ daru, a poprosi³ w³adcê, by rozda³ te kosztowno¶ci najbardziej potrzebuj±cym.

¦redniowieczne ¿ywoty wyliczaj± chorych, których uzdrowi³ ¶wiêty. Zas³yn±³ on tak¿e jako orêdownik wiê¼niów, za którymi wstawia³ siê u króla i mo¿now³adców. Innych oswabadza³ z kajdan w cudowny sposób, za spraw± swoich gorliwych modlitw. S³yn±³ on tak¿e z niezwyk³ych kazañ, które nak³ania³y wiernych do objêcia drogi ubóstwa i s³u¿by. Ponoæ siedem rodzin z jego rodu porzuci³o bogactwo i zamieszka³o przy klasztorze, aby wspieraæ Leonarda w pos³udze.

W lesie ofiarowanym mu przez Chlodwiga, wybudowa³ ko¶ció³ ku czci Naj¶wiêtszej Maryi Panny. Poniewa¿ coraz wiêcej osób prosi³o go o opiekê duchow±, za³o¿y³ klasztor. ¦wiêty Leonard jest patronem dobrego porodu, wiê¼niów, jeñców, chorych i zagro¿onych napadem. Do jego atrybutów nale¿± kajdany i ³añcuchy.

¦wiêty zmar³ w 559 roku. Pochowano go w ko¶ciele przyklasztornym, który na wieki sta³ siê miejscem licznych pielgrzymek, w których brali udzia³ zarówno pro¶ci ludzie jak i królowie oraz dostojnicy ko¶cielni.

¦w. Leonard z Limoges
Strona g³ówna