Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. ŚW. JAN APOSTOŁ, EWANGELISTA 27 grudnia
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Św. Jan Apostoł, Ewangelista
3104

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Św. Jan Apostoł, Ewangelista
Ikony ze zbiorów w Łańcucie
Data wydania/Date of issue: 21.12.1989
Nr katalogowy/No.: 3104
Technika druku/Printing technology: - rotogravure
Papier/Paper: biały średni gładki, kredowany
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 35 szt./pcs.
Format/Size:
Nakład/Issue: - 1.600.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: R. Dudzicki

Zobacz całą serię
Kartka pocztowa

100 lat Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu
Na znaczku rzeźba XV w. Matka Boska Bolesna, św. Jan i św. Maria Magdalena
Na ilustracji Madonna, rzeźba ze szkoły Witta Stwosza, XV  w.
Data wydania/Date of issue: 04.08.1998
Nr katalogowy/No.: cp 1184
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 100.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: M. Ochla
cp1184

Powiększ Zoom
cp1546

Powiększ Zoom
Kartka pocztowa

Seria "Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce"
Data wydania/Date of issue: 07.07.2010
Nr katalogowy/No.: cp 1546
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 35.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: J. Czerwińska-Jędrych
fot. J.Jędrys, R.Szcząchor

Wizerunek Św. Jana Ewangelisty na kartce:
Krucyfiks z około 1380 roku na belce tęczowej. Prawdopodobnie jest to najstarszy zabytek w kościele. Niewykluczone, że był w wyposażeniu pierwszej świątyni w Dębnie. Jego ramiona są naturalnymi gałęziami drzewa. Na ich końcach, a także na dole umieszczono trzy koliste tarcze z godłami Ewangelistów. Po obu stronach krucyfiksu znajdują się drewniane figury Matki Bożej z lewej i św. Jana Ewangelisty z prawej strony.
ŚW. JAN APOSTOŁ, EWANGELISTA 27 grudnia   

hebr. imię biblijne Johhanan - "Bóg jest łaskawy"

Św. Jan, Apostoł, Ewangelista (+ ok. 100). Prorok, teolog, mistyk. Był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego (Mt 4,21). Pracował jako rybak. Uczeń Jana Chrzciciela. Razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem (J 1,38-40). Był jego umiłowanym uczniem. Ewangelia odnotowuje obecność Jana podczas Przemienienia na Górze Tabor (Mk 9,2), przy wskrzeszeniu córki Jaira (Mk 5,37) oraz w czasie aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym (Mk 14,33). Podczas Ostatniej Wieczerzy spoczął na piersi Zbawiciela. Chrystus z krzyża powierza mu swoją Matkę, a Jej Jana jako przybranego syna (J 19,26-27). Po zmartwychwstaniu przybywa razem ze św. Piotrem do grobu, gdzie "ujrzał i uwierzył" (J 20, 8), że Chrystus żyje. Był z Piotrem podczas cudownego uzdrowienia paralityka przy Złotej Bramie (Dz 4,13). Przebywał przez wiele lat w Jerozolimie (Gal 2,9), potem w Samarii (?), następnie w Efezie. W tym mieście miał się opiekować Najświętszą Panną Maryją aż do jej "Zaśnięcia". W Efezie napisał Ewangelię i trzy listy apostolskie. Przez cesarza Domicjana został zesłany na wyspę Patmos, tam napisał Apokalipsę. Za panowania Nerwy powrócił do Efezu. Tutaj, jako jedyny z apostołów, zmarł śmiercią naturalną. Patron Albanii, Azji Mniejszej; aptekarzy bednarzy, dziewic, zawodów związanych z pisaniem i przepisywaniem: introligatorów, kopistów, kreślarzy, biografów, papierników, pisarzy; oraz owczarzy, płatnerzy, skrybów, ślusarzy, teologów, uprawiających winorośl, wdów. Jemu poświęcona jest katedra papieży - bazylika Zbawiciela na Lateranie, "matka wszystkich kościołów".

W IKONOGRAFII św. Jan przedstawiany jest jako stary Apostoł, czasami jako młodzieniec w tunice i płaszczu, rzadko jako rybak. Najczęściej występuje w scenach będących ilustracjami tekstów Pisma św: Jan jest jedną z centralnych postaci podczas Ostatniej Wieczerzy, Jan pod krzyżem obok Maryi, Jan podczas Zaśnięcia NMP Jan na Patmos, Jan i jego wizje apokaliptyczne. Bywa przedstawiany w scenie męczeństwa - zanurzony w kotle z wrzącą oliwą.
Jego atrybutami są: diakon Prochor, któremu dyktuje tekst, gołębica, kielich z Hostią, kielich z wężem, kocioł z oliwą, księga, orzeł w locie, na księdze lub u jego stóp, siedem apokaliptycznych plag, zwój.

Św. Jan Apostoł, Ewangelista
Strona główna