Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. DĄBROWA GÓRNICZA
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Dąbrowa Górnicza
4840

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Dąbrowa Górnicza
Matka Zagłębia / Mother of Zagłębie
Data wydania/Date of issue: 19.05.2018
Nr katalogowy/No.: 4840
Technika druku/Printing technology: - rotograwiura
Papier/Paper: fluorescencyjny/fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 100 szt./pcs.
Format/Size: 25,5 x 31,25 mm
Nakład/Issue: - 1.000.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Agnieszka Sancewicz
DĄBROWA GÓRNICZA   

Miasto na prawach powiatu w woj. śląskim na skraju doliny Czarnej Przemszy. Dawniej wieś rolnicza, własność starosty królewskiego w Będzinie. Początki górnictwa węglowego i hutnictwa w końcu XVIII w., szybki rozwój w XIX w. Działalność ks. Stanisława Staszica. Obecnie ważny ośrodek przemysłu wydobywczego i metalurgicznego. Centralne miasto Zagłębia Dąbrowskiego. W Dąbrowie Górniczej urodził się Sł. B. bp Jan Cieplak.

Bazylika Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, Sanktuarium NMP Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia, Perła Zagłębia, Zagłębiowska Kana – sanktuarium diecezji sosnowieckiej.

Parafia Matki Bożej Anielskiej erygowana w 1891 r., wydzielona z Będzina, ul. Królowej Jadwigi 17.

W XIX w. kościół pw św. Aleksandra. Obecny kościół pw Matki Bożej Anielskiej z 1910 r., neogotycki, murowany, od 1901 r. bazylika mniejsza. Kopia obrazu Matki Bożej Anielskiej z kościoła we Włoszczowej z 1897 r. była w kościele pw św. Aleksandra. W ołtarzu głównym obecnego kościoła wzorowana na tym obrazie figura Matki Bożej ze stojącymi po bokach postaciami św. Józefa i św. Joachima. Matka Boża trzyma berło w prawej ręce a stopy Jej spoczywają na kuli ziemskiej otoczonej wężem. Dzieciątko wznosi w górę obie rączki, na kolanach ma jabłko królewskie. Figura wyrzeźbiona w drewnie cedrowym w 1904 r. przez Józefa Baltazara Proszowskiego.

Kult Matki Bożej Anielskiej. Powstały kult szybko narastał i rozszerzał się na inne miasta Zagłębia. Notowane są uproszone tu łaski. Obraz koronowany 19 maja 1968 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, przy współudziale kardynała Karola Wojtyły.

Odpusty: MB Anielskiej, rocznica koronacji — 3 niedziela maja.

Dąbrowa Górnicza
Strona główna