Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. DZIERŻONIÓW
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Dzierżoniów
5248

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Dzierżoniów
Polskie Madonny - Matka Boża Dzierżoniowska
Data wydania/Date of issue: 12.08.2022
Nr katalogowy/No.: 5248
Technika druku/Printing technology: - rotograwiura
Papier/Paper: fluorescencyjny/fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 9 szt./pcs.
Format/Size: 40,5 x 54 mm
Nakład/Issue: - 117.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Paweł Myszka

Zobacz całą serię

Zobacz arkusik - See sheet
DZIERŻONIÓW   

DZIERŻONIÓW - miasto w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, w województwie dolnośląskim, siedziba władz powiatu dzierżoniowskiego oraz władz gminy wiejskiej Dzierżoniów. Położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej, nad rzeką Piławą.
Dzierżoniów uzyskał lokację miejską przed 1241 rokiem[3]. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego. Obecna, polska nazwa miasta, została nadana dla upamiętnienia ks. Jana Dzierżonia – wybitnego śląskiego badacza pszczół.

KOŚCIÓŁ PW. ŚW. JERZEGO W DZIERŻONIOWIE   

Kościół pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie jest nierozerwalnie związany z historią miasta. Legendarne przekazy donoszą, iż kościół został wybudowany w 1159 z polecenia księcia Bolesława Kędzierzawego. Pierwsza pewna wzmianka źródłowa o świątyni pochodzi z 1258, kiedy to w dokumencie biskupa wrocławskiego Tomasza I wymieniony został proboszcz miejscowości Reichenbach (niemiecka nazwa Dzierżoniowa) – Henryk. U początków swego istnienia budowla miała układ halowy, który w XIV wieku został zamieniony na bazylikowy. Od XIV wieku patronat nad obiektem sprawował rycerski zakon joannitów. Z jego obecnością wiążą się kolejne inwestycje: masywna, czworoboczna u podstawy wieża, rozbudowa prezbiterium, krużganek i gotycka kruchta od strony północnej. Joannici pozostawili po sobie również wspaniały ołtarz, przedstawiający dzieje Jezusa (obecnie nieco przysłonięty), ambonę oraz bogato malowane, unikatowe empory. W XVI i XVII wieku kościół został przejęty przez protestantów, którzy dokonali dalszej rozbudowy. Z ich inicjatywy Baltazar Jensch z Legnicy wzniósł wysoką wieżę w narożniku świątyni, wysoką nawę główną z sieciowymi sklepieniami oraz dwukondygnacyjną nawę południową. Po wojnie trzydziestoletniej (1618–1648) kościół powrócił do rąk katolików.

Maryja, czuwa nad miastem i jego mieszkańcami już od ponad 500 lat. Jej kult był szczególnie żywy w początkach XVI w., kiedy to każdego dnia przed Jej wizerunkiem wykonywano hymn Salve Regina. Po II wojnie światowej został ukryty za bocznym ołtarzem i odnaleziony dopiero w 2008 r., podczas prac renowacyjnych w kościele. W grudniu 2008 r. biskup świdnicki, ks. Ignacy Dec uroczyście poświęcił odnowiony fresk nadając mu wezwanie Matki Boskiej Dzierżoniowskiej – Matki Miłosierdzia. Fresk Matki Bożej Dzierżonowskiej Miłosierdzia znajduje się obecnie w ołtarzu "Matki Miłosierdzia" - koronowany koronami papieskimi 1 października 2017 roku.
Wizerunek Matki Boskiej Dzierżoniowskiej - Matki Miłosierdzia został przyozdobiony koronami papieskimi. Stanowią całość z bursztynową szatą wykonaną przez światowej sławy artystę pochodzącego z Dzierżoniowa - Mariusza Drapikowskiego.
Suknia dla Matki Bożej Dzierżoniowskiej, Matki Miłosierdzia to wotum wdzięczności mieszkańców Ziemi Dzierżoniowskiej za wszelkie łaski otrzymane za Jej pośrednictwem, z prośbą o dalsze Jej orędownictwo.

Dzierżoniów
Strona główna