Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Ľubica
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Ľubica
649

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Ľubica
Gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem
Data wydania/Date of issue: 26.11.2010
Nr katalogowy/No.: 649
Technika druku/Printing technology: - kombinowana: stalorytniczo - rotograwiura
Papier/Paper: normalny
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 4 szt./pcs.
Format/Size: 44,4 mm x 54,4 mm
Nakład/Issue: - 80.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: František Horniak

*Zobacz arkusik - See sheet
Ľubica   

Ľubica - pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1251 r. Miejskie prawa przyznano Lubicy w 1271 r. przez króla węgierskiego Stefana V, przez co stała się ona miastem królewskim.

  W XVII wieku należała do najbogatszych miast spiskich, działało tam 20 cechów rzemieślniczych i miała prawo do organizowania trzech dorocznych jarmarków. Położenie miasta pogorszyło się w okresie zastawu dla Polski w 1412 r. za panowania króla Zygmunta. Od 1714 r. korzystano z siarczanych kąpieli w uzdrowisku lubickim, które zanikło po utworzeniu poligonu wojskowego w 1952 r. w pobliżu miejscowości. W 1878 r. Lubica przestała być miastem, stała się wsią.

  W miejscowości zachował się duży obszar średniowiecznego miasta z historycznym centrum, domami mieszczańskimi, rzemieślniczymi i chłopskimi. Znajduje się tu największy dwunawowy kościół na Spiszu - kościół parafialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku z ołtarzem z gotycką figurą Madonny i świętych z pracowni mistrza Pawła z Lewoczy. Znajduje się tu też gotycki kościół św. Ducha, barokowo klasycystyczny kościół ewangelicki oraz najwyższy słup mariański z pomnikiem Immaculaty na Spiszu.

Strona główna