Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. Pezinok
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Pezinok
468

Powiększ Zoom
Pezinok
Widok miasta z herbem
Data wydania/Date of issue: 18.09.2003
Nr katalogowy/No.: 468
Technika druku/Printing technology: - kombinowana: stalorytniczo - rotograwiura
Papier/Paper: fluorescencyjny
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 100 szt./pcs.
Format/Size: 19 mm x 23 mm
Nakład/Issue: - 1.000.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Oliver Solga
PEZINOK   

Miasto w Słowacji, u podnóża Małych Karpat, około 20 km na północny-wschód od Bratysławy. Około 21,9 tys. mieszkańców. Słynie z winnic przynależących do obszaru Winnic Małokarpackich, wyrabiających jedne z najlepszych markowych win w Słowacji.

Nazwa miasteczka pojawiła sie po raz pierwszy w dokumencie z 1208 roku. Zaczęli pojawiać się niemieccy osadnicy, którzy przywieżli ze sobą technologie produkcji wina. W XVI w. miała miejsce druga fala osadnictwa. Do XIX w. miasteczko utrzymywało sie też z wydobycia złota i srebra. W centrum przy rynku stoi ratusz z początku XVII w.z niwielkimi alkierzami w narożach. Na jednym umieszczony jest herb miasta - Anna z małą Maryją na rękach. Niedaleko rynku, na ul.Holubyho stoją barokowy kościół Trójcy Świętej (kostol Najsvatejsej Trojice) z zabudowaniami klasztornymi i XVII-to wieczny kościół Przemienienia Pańskiego (kostol Premenia Pana). W bocznej uliczce Farskiej stoi zabytkowy kosciółek farny z piękną wieżą, renesansową amboną i barokowym ołtarzem. Na końcu głównej ul. Stefanika dochodzi się do XVII-to wiecznego dworu wzniesionego na fundamentach średniowiecznego zamku. Budynek ten zamieniono na magazyn wina i dziś w piwnicach odbywają się degustacje. Również przy głównej ulicy znajduje się w urokliwym zabytkowym budynku Muzeum Winiarstwa. Wystawa dotyczy historii i sposobów wytwarzania szlachetnych trunków. Można tam zobaczyć m.in. odtworzoną piwnice ze skomplikowaną maszynerią do produkcji wina oraz eksponaty dotyczące historii miasta. Po zwiedzaniu, na miejscu (bardzo przyjemnym) można popróbować tutejszych trunków. We wszystkich "winnych miasteczkach" na jesieni odbywa się święto winobrania, na które przybywają tłumy turystów. Najwięcej dzieje się w Modrej i Pezinoku. Ulice zapełniają się kramami i barami, oferującymi jedzenie, pamiątki a przede wszystkim WINA. Festiwalom towarzyszą różne występy, koncerty i konkursy, a także degustacje win.

Na znaczku jest przedstawiony widok miasta i jego herb. Herbem miasta jest Panna Maria z koroną na głowie w czerwonym płaszczu stojąca na srebrnym półksiężycu i złotej ziemi. Wokół Maryji płomienie.

Od 1647 roku, kiedy to cesarz Ferdynand III nadał Pezinkowi prawa miejskie używany był herb ze św.Anną. Po roku 1948 herbem Pezinka był herb z symboliką winobrania i obowiązywał do roku 1990. W 1990 roku miasto powróciło do swego najstarszego symbolu przedstawiającą świętą z dzieckiem na ręku. 21 października 1991 roku miasto przyjęło herb uwidoczniony na znaczku.

Strona główna