Święty Wawrzyniec (Laurencjusz), diakon, męczennik - dzień w kalendarzu 10 sierpnia
łac. Laurentium; pochodzący z miasta Laurentium
Św. Wawrzyniec (Laurencjusz), diakon, męczennik. Był jednym z siedmiu diakonów Kościoła rzymskiego za czasów papieża Sykstusa II. Zarządzał dobrami kościelnymi. Opiekował się ubogimi. Podczas prześladowania za cesarza Waleriana, przewidując swoją śmierć, rozdał biednym majątek kościelny W kilka dni po męczeństwie papieża Sykstusa prefekt Rzymu zażądał wydania skarbu kościelnego. Wawrzyniec zgromadził ubogich i odpowiedział: „Oto są prawdziwe skarby Kościoła.” Według tradycji został umęczony na rozpalonej kracie 10 sierpnia 258 roku. Imię Świętego wymienia się w Kanonie rzymskim. Jest patronem Hiszpanii (Filip II w hołdzie Świętemu wybudował swój królewski pałacEscoriał w kształcie kraty). Jest patronem Hiszpanii, Norymbergi; bibliotekarzy, kucharzy .
W IKONOGRAFII św. Wawrzyniec przedstawiany jest jako diakon w dalmatyce, czasami jako diakon ze stułą. Jego atrybutami są: księga, krata, palma, otwarta szafka, a w niej księgi Ewangelii, sakiewka, zwój.
Święty Szczepan, diakon, męczennik - dzień w kalendarzu 26 grudnia
gr. stephanos wieniec, korona
Św. Szczepan, diakon, męczennik (+ ok. 36?). Był jednym z siedmiu diakonów Kościoła jerozolimskiego, podejmujących prace charytatywne, m. in. opiekę nad wdowami. Według Dziejów Apostolskich, „pełen łaski i mocy Ducha Świętego”, głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić. Został oskarżony przez Sanhedryn, że występuje przeciw Prawu i Świątyni. W mowie obrończej Szczepan ukazał dzieje Izraela z perspektywy chrześcijańskiej, konkludując, że naród ten stale lekceważył wolę Boga (Dz 6,8-15). Wyznał publicznie Chrystusa, za co został ukamienowany (Dz 7,54-60). Protomartyr pierwszy męczennik. Jego imię włączono do Kanonu rzymskiego, Patron diecezji wiedeńskiej; kamieniarzy, kucharzy, tkaczy.
IKONOGRAFIA: św. Szczepan występuje jako młody diakon w białej tunice lub w bogato tkanej dalmatyce. Jego atrybutami są: księga Ewangelii, kamienie na księdze lub w jego rękach, gałązka palmowa.