Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. KRZESZÓW
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Krzeszów
3921

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Krzeszów
Seria „Sanktuaria Maryjne”
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Matka Boża Łaskawa
St. Mary's sanctuaries
The Basilica of the Assumption of the Holy Virgin
Holy Mother Benevolent
Data wydania/Date of issue: 14.10.2003
Nr katalogowy/No.: 3921
Technika druku/Printing technology: - rotograwiura / roto engraving
Papier/Paper: fluorescencyjny / fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 50 szt./pcs.
Format/Size: 39,5 mm x 31,25 mm
Nakład/Issue: - 1.700.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Zbigniew Stasik

Zobacz całą serię
KRZESZÓW   

Wieś w woj. dawnym jeleniogórskim, nad dopływem Bobru, Zadrną, 7 km na pd.-wsch. od Kamiennej Góry, przy drodze lokalnej z Kamiennej Góry. Dawna wieś klasztorna, opactwo Cystersów w XIII w. Ważny ośrodek kultury i nauki. Zespół opactwa pocysterskiego z XVIII w. Mauzoleum Piastów.

Parafia pod opieką Cystersów, Po pierwotnym kościele z XIII w., obecny kościół pw Wniebowzięcia NMP z XVIII w., barokowy. W ołtarzu głównym z XVIII w. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XIV/XV w. Forma artystyczna dzieła przypomina Madonny z kościołów bizantyńskich, co pięknie tłumaczy legenda, według której obraz przywiózł z Bizancjum do Rimini, jeden z rycerzy włoskich, a następnie aniołowie przenieśli go do Krzeszowa.
Kult Matki Bożej Krzeszowskiej trwa od XV w. Od XVII w. notuje się tu ruch pielgrzymkowy, ożywiony bardzo w XVIII w. Szczególne nabożeństwo do Matki Bożej trwa tu do czasów dzisiejszych. Odpusty gromadzą tysiące wiernych i z dalekich okolic. Są pieśni do Matki Bożej Krzeszowskiej.
Kaplica Dzieciątka Jezus. W ołtarzu z XVIII w. figura Dzieciątka Jezus z XVIII w. oraz figura Matki Bożej oczekującej Dzieciątka. Szczególne nabożeństwo do Dzieciątka Jezus, powstało tu w XVIII w. Dawne miejsce modlitw matek oczekujących rozwiązania.
Kaplica zakonna Benedyktynek (w klasztorze). Figura Pana Jezusa Nazareńskiego z XVII w. Figura została przywieziona po 1945 r. z kościoła Benedyktynek we Lwowie, gdzie otoczona była szczególna czcią. Nabożeństwo to trwa do czasów obecnych.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, zaliczana jest do najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie. Podjęte zostały już kroki zmierzające do wpisania zespołu klasztornego w Krzeszowie na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Kościół pomocniczy pw św. Józefa Oblubieńca NMP z XVII w., barokowy. 35 wizerunków z XVII w. związanych z życiem św. Józefa.
Dawny kult św. Józefa, bractwo św. Józefa liczyło tu kiedyś 100 000 osób.
Po kaplicy z XVI w., kościół górski pw św. Anny z XVII w,, przebudowany w XVIII w., odrestaurowany w XIX w. Dawny kult św. Anny.
Kaplica Betlejem z grotą Narodzenia Pana Jezusa. Kalwaria Krzeszowska z XVII/XVUI w., 32 kaplice i kapliczki.

Odpusty: Wniebowzięcia NMP, św. Józefa Robotnika, św. Anny, Podwyższenia Krzyża św.

The painting is in the Basilica of the Assumption of the Holy Virgin in the town of Krzeszowice, one of the most precious Baroque architecture in Europe. Steps have been already undertaken to include the monastery entity of Krzeszowice into the cultural world heritage of UNESCO. Neither the creator of the painting nor the exact date of its creation are known. It is accepted that the painting is from the XIII c. The artistic form of the work reminds the Madonnas from Bizantine churches. The legend says that the painting has been brought from Bizantium to Rimini where from an Italian knight and then the angels have transported it to Krzeszow.

Krzeszów
Strona główna