Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. KALISZ
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Kalisz
2113

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Kalisz
Bazylika św. Józefa
Światowa Wystawa Filatelistyczna „Polska 73”
Data wydania/Date of issue: 30.06.1973
Nr katalogowy/No.: 2113
Technika druku/Printing technology: - offset
Papier/Paper: fluorescencyjny / fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 30 szt./pcs.
Format/Size: 31,25 mm x 43 mm
Nakład/Issue: - 5.253.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: W. Andrzejewski

Zobacz całą serię

Na znaczku romańska patena z XII w. zwana kaliską.
W górnej części na okręgu *scena zwiastowania.
Kalisz
Seria „Sanktuaria Maryjne”
Klasztor ss. Karmelitanek Bosych w Niedźwiadach
Matka Boża Nieustającej Pomocy
St. Mary's sanctuaries
The Convent ss. Barefooted Carmelites in Niedzwiady
Holy Mary of the Perpetual Assistance
Data wydania/Date of issue: 14.08.2004
Nr katalogowy/No.: 3988
Technika druku/Printing technology: - offset
Papier/Paper: fluorescencyjny / fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 20 szt./pcs.
Format/Size: 39,5 mm x 31,25 mm
Nakład/Issue: - 650.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: E. Libera

Zobacz całą serię
3988


Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
KALISZ   

Miasto nad Prosną. Miasto o najstarszej w Polsce metryce źródłowej, wymienione w II w. Węzłowy punkt na szlaku wiodącym z Rzymu do morza Bałtyckiego. W IX/X w. osada grodowa, wzmiankowana w XII w. Prawa miejskie w XIII w., stolica księstwa. Rozkwit gospodarczy miasta w XIV-XVI w., sukiennictwo, płóciennictwo. Ośrodek oświaty i kultury. Zniszczony w czasie wojen, pożarów i epidemii w XVII i XVIII w. Ponowny rozwój w XIX w., handel, rzemiosło, przemysł. Duże znaczenie dla kultury polskiej i oświaty. Zniszczony w czasie pierwsze) wojny światowej. Ośrodek ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej. Zespoły klasztorne Franciszkanów, Bernardynów, Reformatów, Kanoników Laterańskich, Jezuitów z XIII-XVIII w. Pałac arcybiskupów z XVI, XIX w. Fragmenty murów miejskich z XIV, XVII w. Gmachy publiczne i domy z XIX w. Muzeum Ziemi Kaliskiej.

Kaplica Karmelitanek Bosych, Kalisz - Niedźwiady, ul. Widok 80. Nad głównym ołtarzem obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy z końca XIX w., obok wota.
Obraz przywieziony ze Lwowa, gdzie otoczony był żywą czcią od końca XIX w. w kościele Karmelitanek Bosych. Wymodlono tam wiele łask, składano liczne wota. Obraz przyozdobiony w 1939 r. koronami (na prawie biskupim). Przy obrazie nadal trwa modlitwa do Matki Bożej.

Holy Mary of the Perpetual Assistance from the Convent ss. Barefooted Carmelites in Niedzwiady.

Romańska patena kaliska Mieszka III Starego, wykonana przed 1200, fundowana przez księcia dla klasztoru cystersów w Lądzie. Obecnie znajduje się w skarbcu Bazyliki w Kaliszu. Jej replika podarowana została w czerwcu 1997 Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas Jego pielgrzymki do sanktuarium św. Józefa.

Patena, wykonana ze srebra, jest obustronnie pokryta grawerunkami i częściowo złocona. Po stronie wewnętrznej złotnik wyobraził ukrzyżowanie, zwiastowanie i głowy proroków.
Na stronie zewnętrznej znajduje się przedstawienie o wartości dokumentalnej. Mianowicie w ramach dekoracyjnej architektury, mającej, być może, wyobrażać klasztor w Lądzie, stoją trzy postacie. Jakie to postacie, mówią łacińskie napisy: Nicolaus, Dux Mesico, Abbas Symon, a więc św. Mikołaj – patron klasztoru, książę Mieszko III i opat Szymon z Lądu. Pod nimi z okienka wychyla się jeszcze jedna postać z młotkiem w dłoni. Napis „Conradus” i ten właśnie młotek, używany do kucia srebrnej i złotej blachy, wskazuje, że to portret złotnika, który wykonał patenę. Jest to więc jedno z pierwszych w sztuce polskiej rzadkich dzieł, nie tylko podpisanych, ale również ozdobionych autoportretem twórcy.

Kalisz
Strona główna