Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. LUBLIN
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Lublin
3990

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Lublin
Seria „Sanktuaria Maryjne”
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty
Matka Boża Płacząca
St. Mary's sanctuaries
The Archsee of the St. John the Baptizer and St. John the Evangelist
The Crying Holy Mary
Data wydania/Date of issue: 14.08.2004
Nr katalogowy/No.: 3990
Technika druku/Printing technology: - offset
Papier/Paper: fluorescencyjny / fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 20 szt./pcs.
Format/Size: 39,5 mm x 31,25 mm
Nakład/Issue: - 650.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: W. Terechowicz

Zobacz całą serię
LUBLIN   

Stolica diecezji. Miasto wojewódzkie nad dopływem Wieprza, Bystrzycą. Wczesnośredniowieczna osada w VI-VII w. Osada targowa w X-XI w. Gród obronny w XII w. Prawa miejskie w XIV w. Szybki rozwój miasta, główny ośrodek handlowy Korony i Litwy w XV w. Rozkwit miasta w XVI i w pierwszej połowie XVII w. Podpisano tu w kościele św. Stanisława unię Polski z Litwą. Trybunał koronny w XVI w. Powolny upadek po wojnach w XVII w., ponowny rozwój w XIX w. Miejsce eksterminacji ludności w latach 1939-1945. Zespół kolegium pojezuickiego z XVI, XVIII w. Zespół klasztorny Dominikanów z XVII w. Zespół klasztorny Augustianów z XVII w. Zespół klasztorny Bernardynek z XVII, XVIII w. Zespół klasztorny Bernardynów z XVII, XVIII w. Zespół klasztorny Brygidek z XV, XVI, XVII w. Zespół klasztorny Karmelitanek Bosych z XVII w. Zespół klasztorny Karmelitów z XVIII, XIX w. Zespół klasztorny Misjonarzy z XVII, XVIII w. Opactwo Benedyktynek z XVIII, XIX w. Szpital z kościołem szpitalnym z XVII w. Zamek z XIV w. z kaplicą z XIV w. Fragmenty murów miejskich z XIV, XVI w. Ratusz z XVI, XVII w. Kamienice z XV-XVI, XVII w. Pałac z XVIII w. Pałac z XVII/XIX w. Muzeum Okręgowe. Państwowe Muzeum na Majdanku. Wykopaliska archeologiczne: (Kalinowszczyzna).

Parafia katedralna św. Jana, erygowana w 1832 r. Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, z XVI/XVII w. (pojezuicki), wczesnobarokowy, murowany. Od 1805 r. podniesiony do godności kościoła katedralnego. W XVIII w. istniało tu Bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Chrześcijan. W ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, z XX w. Kult Matki Bożej rozpoczął się w 1949 r. Początek jego związany jest z pojawieniem się łez na obrazie Matki Bożej, zjawiskiem uznanym przez wiernych za niezwykle. Przybywały masowo pielgrzymki z całego kra)u. Szczególne nabożeństwo przy tym obrazie trwa do dziś, uzyskiwane są liczne łaski, składane wota, nadal przybywają wierni z całej Polski.
W kaplicy Matki Bożej znajdował się dawniej obraz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w srebrnych sukienkach z koronami i wotami, czczony jako cudowny.
Krzyż Trybunalski, znajdował się w gmachu Trybunału, uznawany był przez lud w XVIII w. za cudowny. Od 1859 r. znajduje się w Katedrze.
Kult św. Stanisława Kostki przy otoczonym czcią Jego obrazie.

Odpusty: św. Jana Chrzciciela, św. Jana Apostoła, Trójcy Przenajświętszej, Przemienienia Pańskiego, św. Stanisława Kostki.

The Crying Holy Mary from the Archsee of the St. John the Baptizer and St. John the Evangelist in Lublin.

Lublin
Strona główna