Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. HACZÓW
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Haczów
cp1579

Powiększ Zoom
Kartka pocztowa
Haczów
Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce - Kościół drewniany w Haczowie
Data wydania/Date of issue: 1.08.2011
Nr katalogowy/No.: cp 1579
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 32.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Agata Tobolczyk


Wizerunek Matki Bożej na kartce:

Polichromia - scena koronacji Matki Boskiej
HACZÓW   

Haczów – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Haczów; siedziba gminy Haczów. Osada założona w XVI w. przez Kazimierza Wielkiego na prawie magdeburskim. Lokacja ta została potwierdzona przez króla Władysława Jagiełłę dokumentem z dnia 7 lutego 1388 roku. Ten sam król Władysław Jagiełło utworzył w tym samym roku 1388 w Haczowie parafię rzymskokatolicką. W miejscowości tej zabytkiem, który dotrwał do dzisiaj jest największy i jeden z najstarszych, zrębowy drewniany gotycki kościół - nie tylko w Polsce ale i w skali światowej.

Na kartce pocztowej - Zabytkowy kościół drewniany. Tradycja od dawna wiązała budowę tego drewnianego kościoła w Haczowie z królową Jadwigą żoną Władysława Jagiełły. Ostatnie badania historyków sztuki potwierdziły tezę, iż istniejący do dzisiaj kościół haczowski to pierwsza świątynia w tej miejscowości, wzniesiona pod koniec XIV wieku.

Służył on kultowi religijnemu przez prawie sześć wieków, kiedy to w roku 1948 nabożeństwa ze starego kościoła zostały przeniesione do nowego postawionego przed II wojną światową. Od tego czasu stary kościół w Haczowie zaczął chylić się ku upadkowi. Władze komunistyczne w latach stalinowskich i następnych bez zgody parafii przywłaszczyły sobie prawo do tego zabytkowego obiektu. Najpierw chciano go przenieść do innej miejscowości albo do skansenu w Sanoku, potem zrobić w nim filię tegoż skansenu na miejscu w Haczowie, ze zbiorami różnych narzędzi i warsztatów z terenu Podkarpacia.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia wyposażenie kościoła (ołtarze, ławki, obrazy i inne sprzęty) przewieziono do skansenu w Sanoku i walącego się dworu w Krościenku Wyżnym, gdzie ulegały dalszemu zniszczeniu. W roku 1980 na fali „Solidarności” kościół został przejęty przez parafię rzymskokatolicką w Haczowie i od tego czasu trwa konserwacja, której uwieńczeniem była uroczystość 13 listopada 2000 roku - przywrócenia do kultu religijnego starego kościoła haczowskiego, dokonana przez Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika - Metropolitę Przemyskiego.

W sierpniu 2003r. zabytkowy kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W starym drewnianym kościele w Haczowie od roku 2000 odprawiane są nabożeństwa na które przychodzą i przyjeżdżają liczni wierni i turyści, którzy chcą zobaczyć ten piękny, unikatowy w skali światowej zabytek.

Haczów
Strona główna