Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. OBRA
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Obra
cp1669

Powiększ Zoom
Kartka pocztowa
Obra
Szlak Cysterski w Polsce - Obra
Na kartce obraz Matki Bożej pocieszenia
Data wydania/Date of issue: 27.04.2014
Nr katalogowy/No.: cp 1669
Format/Size: 148 mm x 105 mm
Nakład/Issue: - 32.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Joanna Górska


Na ilustracji:

opactwo w Obrze
Na przywieszce do znaku opłaty:
obraz Matki Bożej pocieszenia
OBRA   

Obra – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wolsztyńskim, w gminie Wolsztyn. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie zielonogórskim. Leży na trasie szlaku cysterskiego.
We wsi znajduje się barokowy klasztor pocysterski, obecnie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W klasztorze mieści się seminarium duchowne oraz działa muzeum misyjne. W kościele św. Jakuba Apostoła osiemnastowieczny obraz "Wniebowzięcie", freski, stalle, ołtarze i ławki.

Na ilustracji - Opactwo w Obrze. Parafia erygowana w XIII w., od 1927 r. pod zarządem Oblatów. Kościół istniał w XIII w. Po kościele z XVI i z XVII w., obecny kościół pw św. Jakuba Większego z XVIII w., późnobarokowy, murowany, jednonawowy z dwiema wieżami. W ołtarzu bocznym z trzeciej ćwierci XVIII w. obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem na półksiężycu z pierwszej połowy XVII w. (?), sukienka srebrna z XVII w. W innym ołtarzu bocznym z trzeciej ćwierci XVIII w. krucyfiks z około 1500 r., krzyż z blachy srebrnej, srebrne ozdoby z pierwszej i drugiej połowy XVII w. W innym ołtarzu bocznym obraz matki Bożej z Dzieciątkiem, w sukienkach srebrnych z drugiej ćwierci XIX w.

Dawne nabożeństwo do Męki Pańskiej. Jeszcze w czasach dzisiejszych krucyfiks określany jest jako cudowny. Przystrojenie wizerunków Matki Bożej może świadczyć o dawnym kulcie. W XIX w. notowano tu cudowny obraz Bogurodzicy.

Po kościołach szpitalnych z XV, XVI w., obecny kościół cmentarny pw św. Walentego z początku XVIII w., drewniany, salowy z wieżą. Rzeźba św. Walentego z XVI w.

Dawny kult św. Walentego. W XIX w. notowano tu cudowny wizerunek Świętego.

Odpusty: św. Jakuba Większego, św. Walentego, św. Barbary.

Obra
Strona główna