Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. ŚW. JAN BOŻY 8 marca
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
ŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Św. Jan Boży
3377

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Św. Jan Boży
500 rocznica urodzin św. Jana Bożego
Data wydania/Date of issue: 08.03.1995
Nr katalogowy/No.: 3377
Technika druku/Printing technology: - offset
Papier/Paper: żółtawobiały średni gładki
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 60 szt./pcs.
Format/Size: 25,5 mm x 31,25 mm
Nakład/Issue: - 10.000.020 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Z. Okrasa
Kartka pocztowa

500 rocznica urodzin św. Jana Bożego
Data wydania/Date of issue: 08.03.1995
Nr katalogowy/No.: cp 1088
Format/Size:
Nakład/Issue: - 200.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Z. Okrasa
cp1088

Powiększ Zoom
ŚW. JAN BOŻY 8 marca   

hebr. imię biblijne Johhanan - "Bóg jest łaskawy"

Św. Jan Boży (Jan Cidade), brat zakonny, Urodził się w Portugalii. Mając kilka lat, pod wpływem opowieści przygodnego wędrowcy wiedziony chęcią poznania świata, opuścił potajemnie rodzinny dom. Po parotygodniowej wędrówce znalazł schronienie i opiekę u jednego z mieszkańców hiszpańskiego miasteczka Oripeza, który nazwał małego chłopca "Janem otrzymanym od Boga - a Deo". Mając dwadzieścia kitka lat opuścił dom opiekunów. Kilkakrotnie zaciągał się do wojska. Brat udział w wojnie hiszpańsko francuskiej, był pod Wiedniem z korpusem ekspedycyjnym księcia d'Alba. Przebywał w afrykańskiej Ceude, następnie na Gibraltarze. Przez pewien czas był wędrownym księgarzem. Podczas pobytu w Granadzie, pod wpływem kazania św. Jana z Avili, podjął radykalną zmianę swego żyda. Żywiołowość, z jaką okazywał żal za grzechy i duchową przemianę, spowodowała, że posądzono go o postradanie zmysłów. Umieszczono go w szpitalu dla umysłowo chorych, w którym zetknął się z nieludzkimi sposobami traktowania chorych. Kiedy odzyskał wolność, podjął się na stale opieki nad chorymi. Założył własny szpital, który utrzymywał z kwesty. Organizował w nowej formie szpitalnictwo. Opiekował się także sierotami, ludźmi starymi, bezdomnymi, ubogimi, wędrowcami. Z czasem pozyskał sobie towarzyszy - tworząc początki zakonu szpitalnego zwanego "dobrymi braćmi - bonifratrami".
Wyczerpany pokutą i niezwykle aktywnym trybem życia, św. Jan zmarł w roku 1550, mając 55 lat. Jego relikwie spoczywają w Granadzie. Jest patronem Granady; księgarzy chorych, pielęgniarek i szpitali, opiekunem służby zdrowia.

W IKONOGRAFII przedstawiany jest w prostym habicie bonifratra. W ręku trzyma przekrojony owoc granatu, z którego wyrasta krzyż.
Jego atrybutami są: cierniowa korona, żebrak na plecach, żebrak u stóp.

Św. Jan Boży
Strona główna