Not seeing a Scroll to Top Button? Go to our FAQ page for more info. TARNOBRZEG
MATKA BOŻA I ŚWIĘCI NA ZNACZKACH POCZTOWYCH
MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZESTRONA GŁÓWNA
LISTA STRON:   MATKA BOŻAŚWIĘCI I BŁOGOSŁAWIENIKANDYDACI NA OŁTARZE
MATKA BOŻA NA ZNACZKACH POCZTOWYCH   
Tarnobrzeg
3991

Powiększ Zoom

zobacz FDC see FDC
Tarnobrzeg
Seria „Sanktuaria Maryjne”
Klasztor Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny
Matka Boża Dzikowska
St. Mary's sanctuaries
The Convent of the Asumption of Our Lady
Holy Mary of Dzikow
Data wydania/Date of issue: 14.08.2004
Nr katalogowy/No.: 3991
Technika druku/Printing technology: - offset
Papier/Paper: fluorescencyjny / fluorescent
Arkusz sprzedażny/Sales sheet: 20 szt./pcs.
Format/Size: 39,5 mm x 31,25 mm
Nakład/Issue: - 650.000 szt./pcs.
Autor projektu/Designer: Maciej Jędrysik

Zobacz całą serię
TARNOBRZEG   

Miasto nad Wisłą, założone przez Tarnowskich w XVI w. na miejscu osady targowej, wzmiankowanej w XII w. Rozwój miasta, wielkie targi zbożowe, w XVI w. Dominikanie od drugiej połowy XVI w. Zniszczenia wojenne w XVII w. Miejsce konfederacji w XVII w. Miejsce urodzenia Stanisława Jachowicza. Udział mieszkańców w powstaniu styczniowym. Ośrodek ruchu oporu w latach 1939-1945. Zespół klasztorny Dominikanów z XVII, XVIII w. Pałac z XVIII, XIX w.

Parafia erygowana w 1922 r. Po kościele z XVII w., obecny kościół Dominikanów pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XVIII w., odbudowany w XIX w., rozbudowany w 1909 r., murowany, trójnawowy z wieżami. W ołtarzu głównym obraz Świętej Rodziny z XVI/XVII w., sukienki z 1907 r., kilkaset wot od połowy XVIII w.
Dawny kult Matki Bożej Dzikowskiej. Obraz znajdował się początkowo w pałacu Tarnowskich w Dzikowie (koło Tarnobrzegu). Po przeniesieniu w 1675 r. do kościoła zasłynął cudami. Pielgrzymi ściągali z sąsiednich dzielnic kraju. W drugiej połowie XVII w. obraz uznano za cudowny. Do połowy XVIII w. zanotowano przeszło 200 łask. W XVII i XVIII w. wydano książki, mówiące o obrazie. Był on wielokrotnie wymieniany w dziełach z XVII i XVIII w. traktujących o sanktuariach maryjnych. Kult ożywiony w połowie XX w., dzisiaj bardzo gorący. Kopie obrazu czczone są w innych kościołach nawet na Opolszczyźnie. Szczególne łaski notowane są do czasów obecnych. Odpusty gromadzą kilkanaście tysięcy wiernych. Są 3 pieśni do Matki Bożej Dzikowskiej. Obraz koronowany 8 września 1904 r. przez biskupa przemyskiego Józefa Sebastiana Pelczara.

Odpusty: Zielone Świątki, Wniebowzięcia i Narodzenia NMP.

Holy Mary of Dzikow from the Convent of the Asumption of Our Lady in Tarnobrzeg.

Tarnobrzeg
Strona główna